Pirinçlerin Kraliçesi: Basmati Pirinci

Siz hala basmati pirinci kullanmadınız mı? Pilavı diri ve tane tane sevenlerdenseniz bir an evvel sofranızda bulunması gereken bir lezzetle sizlerleyiz! Mis kokulu, kendine has ince ve uzun bir yapıya sahip olan harika bir lezzet sizinle! Gelin hep beraber Bahçeden Ye farkıyla basmati pirincine ve faydalarına bir göz atalım!

Sofralarımızın olmazsa olmaz ürünlerinden pirincin kraliçesiyle geliyoruz! Peki, “Basmati pirinç nedir? Diğerlerinden farkı nelerdir?” soruları aklınızı kurcalıyorsa bu soru işaretlerini hep beraber aklınızdan kaldıralım. Basmati pirinç, ilk olarak Asya’da üretilmeye başlanan diğer pirinçlere nazaran pişirilirken daha fazla suya ihtiyaç duyan bir pirinç türüdür. Kendine has bir kokuya da sahip olan basmati pirinç, aynı zamanda besin değeri oldukça yüksek ve şeker hastalarına çokça önerilen bir pirinç türü olarak da karşımıza çıkıyor. Parfümlü olarak da nitelendirilen basmati pirincinin birçok faydası da var. Basmati pirincin glisemik indeksi düşük olduğu için diyabet hastaları rahatlıkla kullanırken aynı zamanda lif içerdiği için kalp sağlığını da  koruyor.

Yapılan bilimsel araştırmalar basmati pirincin birçok kanser türünü önlediği sonucunu ortaya koyarken uzun süre tokluk hissi vermesinden dolayı da sporcular başta olmak üzere kilo vermek isteyenler için de öncelikle tercih edilen ürünler arasında yerini alıyor. Bütün bunların  yanında basmati pirinci B1 vitamini, B6 vitamini, E vitamini, K vitamini, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko da içeriyor.

Basmati Pirinci Pilav Tarifi

Kişi Sayısı: 6-8 Kişilik

Malzemeler: 2 su bardağı Basmati pirinci

                       2 çorba kaşığı tereyağı

                       1 çorba kaşığı zeytinyağı ve tuz.

Yapılışı:  2 su bardağı basmati pirincini birkaç su ılık su ile yıkıyoruz. Basmati pirinci fazla nişasta içermediği için suda bekletmeye gerek kalmadan tane tane bir pilav yapabilirsiniz. Pirinç türüne göre farklı su çekebiliyor bu nedenle aynı tür pirinci kullanırsanız sürpriz sonuçlarla karşılaşmayacaksınız.

Pilav tenceresine 2 çorba kaşığı tereyağı ve 1 çorba kaşığı zeytinyağı koyup ısıtıyoruz. Üzerine yıkadığımız pirinçleri ekleyip birkaç dakika kavuruyoruz. Pirinçler kavrulduktan sonra pirinçlerin üzerini 1 parmak geçecek kadar su ekliyoruz. Eğer bardak ile ölçeceksiniz 1 su bardağı pirince bir buçuk su bardağı sıcak su ekleyebilirsiniz. Üzerine damak zevkimize göre tuz ekleyip karıştırıyoruz. Tencerenin kapağını kapatıp önce yüksek, kaynadıktan sonra kısık ateşte suyunu çekene dek pişiriyoruz. Pilav suyunu çektiğinde pirinçler biraz diri ise kapağı kapalı olarak 15 dakika dinlendiriyoruz. Eğer pirinçler yumuşaksa tencerenin kapağı aralık olarak dinlendiriyoruz.

Bu harika tarife detaylı olarak ulaşabilmek için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir