Neden Organik Gıda Tüketmeliyiz?

Neden Organik Gıda Tüketmeliyiz?

Organik üretim en basit şekilde herhangi bir kimyasal madde kullanmadan üretim yapmaktır. GDO ışınlama , suni gübre gibi işlemleri kullanmadan yapılan yani gerektiği gibi mevsiminde yapılan üretimdir.

Organik üretime geçilmesinin bir çok nedeni vardır. Bunlardan ilki özellikle sanayi devrimi sonrası şehirlere yapılan büyük çaplı göçler sayılabilir, çünkü şehirlerde nüfus arttıkça, kimyasal madde kullanılmadan üretilen tarım ürünleri daha geç olgunlaştığı ve uygun mevsime ihtiyaç duyduğu için yapılan üretim yeterli olmamıştır, bundan dolayı daha hızlı her mevsimde üretilebilmesi için tarım gıdalarının içerisine kimyasal maddeler eklenerek hem her mevsimde yapılması hem de daha çabuk olgunlaşması mümkün kılınmıştır. Bunun da tabi ki insan sağlığına zararları olduğu gibi doğaya da zararları vardır.

Neden Daha Pahalı?

Organik gıdanın çok yaygın olarak kullanılamamasının nedeni başlıca fiyat farkı denebilir. Çünkü üretim safhası tamamen gerektiği gibi herhangi bir kimyasal madde kullanmadan, ve tohumuna herhangi bir insan müdahalesi olmadan gereken mevsim koşullarında üretilmesi gerektiği için fabrikasyon veya sera da üretilen bir ürüne göre daha az olacağı için fiyat farkı bu denli yüksek olabiliyor. Tabi bunun sonucunda da tüketici ve devletten pek bir destek göremiyor bu da daha fazla fiyat yükselişine sebep olabiliyor.

Peki organik gıdanın ne gibi yararları vardır ?

  • Bağışıklık Sistemini İyileştirir ya da olması gereken haline sokar:

Tarlada yetiştirilen meyve ve sebzelerin  daha hızlı büyümesi için böcek ilacı ve kimyasal gübre kullanılmamaktadır. Olması gerektiği gibi büyüyen organik gıdalar vücudumuzun bağışıklık sistemini iyileştirmeye yardımcı olur ve yapılan çeşitli çalışmalar, hamile kadınlar ve yaşlılar için gerçekten çok yararlı olduklarını kanıtlamıştır.

 

Buna örnek olarak elma verilebilir. Bir çok insan elmanın içerisinden kurt çıkmasını o elmanın bozulmuş veya kötü bir elma olduğuna bağlar ancak elma organik olduğu için yani içerisinde herhangi bir ilaç bulunmadığından içerisinde kurtlar yaşayabilir ve o kurtların insan sağlığı için bir zararı yoktur.

 

  • Antioksidan bakımından daha zengin olaması

Sentetik gıdalar ile organik gıdalar arasındaki temel fark, organik gıdaların içerdikleri yüksek antioksidan seviyeleridir. Organik gıda maddeleri genellikle yüksek seviyelerde antioksidan içerir , bu da vücudun bağışıklığını arttırır. Ve birçok hastalığa karşı direnç sağlar. Ayrıca organik gıdalarda bulunan vitaminler, vücuttaki büyüyen hastalıkların seviyelerini azaltmaya yardımcı olur ve kronik hastalıkların daha da ilerlemesine mani olur.

Bu yarar listesi uzar gider ,kısacası sağlıklı kalmak için ORGANİK gıda tüketin, tükettirin, sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir